Výmena kolenného kĺbu

Príčiny bolesti kolenného kĺbu

Bolesť kolenného kĺbu najčastejšie spôsobuje artróza. Najčastejšie dochádza k mechanickému poškodeniu chrupavky, čo ma za následok dráždenie výstelky kĺbu. Výsledkom je zápal výstelky s následnou bolestivosťou. Pri pretrvávaní dráždenia dochádza k trvalým zmenám na väzoch a kostiach kolena, začínajú sa tvoriť tzv. výrastky (osteofyty), rozsah poškodenia klznej chrupavky sa zväčšuje a postihuje aj priľahlú kosť. Výsledkom sú zmena osového postavenia kolena do „O“ alebo do „X“, trvale zhrubnutá a zapálená výstelka kĺbu, výrastky, obmedzenie hybnosti a trvalé bolesti.

Možnosti ošetrenia kolenného kĺbu

Pri veľmi ťažkom opotrebovaní chrupavky kolenného kĺbu je možnosť nahradiť kĺbovú plochu endoprotézou. Operačný zákrok sa vykonáva v celkovej alebo v lokálnej (spinálnej) anestézii. Dizajn súčasných implantátov imituje kĺbové povrchy nepoškodeného kolenného kĺbu pri zachovaní komplexnosti pohybu. Výber implantátu je závislý od rozsahu poškodenia kosti
a väzov. Používané implantáty patria k najkvalitnejším na základe dlhodobého sledovania a vyhodnotenia ich prežívania v národných artroplastických registroch.

Pokyny pred operáciou

Prosíme pacientov, aby deň pred operáciou dodržiavali tieto pokyny.

Obed je posledné jedlo.

Tekutiny je možné prijímať do polnoci. 
Vhodné tekutiny: čaj, voda, neperlivé minerálky s nízkym obsahom minerálov. 
Nevhodné tekutiny: džús, vody s vysokým obsahom cukru, vody s vysokým obsahom sodíka (Fatra, Budiš).

Klyzma – nálev čriev teplou vodou za účelom dôkladného vyprázdnenia hrubého čreva, aby nedošlo k samovoľnému odchodu stolice počas operačného zákroku.

Celková toaleta – dôkladné osprchovanie celého tela a umytie vlasov.

Podávanie liekov ordinovaných lekárom.

Odstránenie ochlpenia v širokom okolí operačného poľa.

Alkoholový obklad na operačné pole.

Viac informácii o výmene bedrového kĺbu

  • PACIENTSKA PRÍRUČKA KOLENNÝ KĹB (PRIPRAVUJEME)

Vážení návštevníci,
od pondelka 5.10. bude otvorený len jeden vstup do nemocnice a to cez triediaci stan, kde budeme každému návštevníkovi merať teplotu. Ostatné vchody do budovy budú zatvorené s výnimkou pohotovosti. Tento vchod bude slúžiť výlučne len pre urgentné prípady.

Ďakujeme za pochopenie.
Tím nemocnice Malacky.

Zatvoriť